Halep si Wozniacki se lupta sambata in semifinalele turneului de la Stuttgart!

aprilie 24 19:40 2015 Printeaza acest articol

Tenismena Simona Halep o intalneste pe sportiva Caroline Wozniacki sambata, in semifinalele turneului de la Stuttgart, incepand cu ora 14:30.

Caroline Wozniacki (Danemarca) ocupa locul 5 in topul WTA si este cap de serie numarul 4 in turneul de la Stuttgart. Sportiva a invins-o vineri, cu scorul de 6-0, 6-3, Carla Suarez Navarro (Spania), locul 10 WTA si cap de serie numarul 8. In semifinalele competitiei, Wozniacki o intalneste pe Simona Halep, locul 3 WTA, in turneul de categorie Premier din Germania.

Partida dintre daneza si Navarro a durat o ora si sapte minute. Caroline Wozniacki a mai inregistrat in acest turneu o victorie impotriva sportivei din Cehia, Lucie Safarova, locul 13 WTA, partida incheiata cu scorul de 7-6 (5), 6-1, dupa o ora si 21 de minute pe terenul de zgura.

Simona Halep, cap de serie numarul 2, a trecut vineri in etapa semifinalelor, dupa invingerea Sarei Errani (Italia), locul 15 WTA. Tabela de marcaj arata la finalul meciului scorul de 6-4, 6-4 pentru tensmena din Romania.

Semifinala disputata de catre Simona Halep si Caroline Wozniacki este programata pentru sambata, la ora 14:30.

Simona Halep si Caroline Wozniacki s-au intalnit anterior, in semifinalele turneului de la Dubai. Halep s-a impus in acest ultim meci disputat intre cele doua cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. Inainte de aceasta partida, Halep si daneza au mai fost adversare de doua ori. In optimile de la Dubai, in 2012, Wozniacki a invins-o pe Halep cu 6-2, 6-3, iar Simona s-a impus in fata danezei in semifinalele de la New Haven, in anul 2013, cu scorul de 6-2, 7-5.

Cea de-a doua semifinala se va disputa sambata, de la ora 19:30.